Tesla i Bitcoin – Dlaczego Tesla zmieniła zdanie?

Tesla

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na kurs Bitcoina w ostatnich miesiącach był i jest Elon Musk i jego tweety. Początkowo obsypany pochwałami, Bitcoin (BTC) z czasem musiał raz po raz przyjać krytykę ze strony Elona Muska. Kurs Bitcoina bardzo ucierpiał po osiągnięciu swojego all time high i obecnie kurs jest na poziomie 36 500 USD i jest o około 40 procent poniżej swojej najwyższej wartości. (11.06.2021)

Przez długi czas społeczność kryptowalutowa była zafascynowana tweetami Elona Muska na temat Bitcoina i innych kryptowalut, takich jak na przyklad Dogecoin (DOGE). Po tych tweetach o zaletach kryptowalut, które podniosły kurs bitcoina i podsyciły ponownie wrzawy na temat kryptowalut.

Tesla z czasem ogłosiła, że ​​nie tylko zainwestowała miliardy w Bitcoiny, ale także zaoferowała swoim klientom możliwość płacenia za pojazdy za pomocą bitcoinów. Dopiero nieco później dyrektor zarządzający Elon Musk opublikował na swoim profilu na Twitterze oświadczenie, w którym stwierdza, że ta opcja płatności zostanie zniesiona.

Jesteśmy zaniepokojeni szybko rosnącym wykorzystaniem paliw kopalnych do wydobycia bitcoinów, zwłaszcza węgla, który ma najgorsze emisje ze wszystkich paliw” – powiedział pionier samochodów elektrycznych.

„Kryptowaluty to dobry pomysł pod wieloma względami i wierzymy, że maja one przed sobą świetlaną przyszłość, ale nie można tego robić kosztem naszego środowiska”.

bitcoin
Bitcoin
$22,918.00

Co sprawiło, że Musk zmienił zdanie?

Jedna z teorii głosi, że to akcjonariusze Tesli przekonali Muska do zmiany zdania. Kevin O’Leary znany amerykanski biznesmen powiedział że jest pewien, że Musk nie dokonał tej decyzji na własną rękę. Biznesmen podejrzewa, że Musk był naciskany przez akcjonariuszy Tesli, aby to zmiennic zdanie na temat Bitcoina..

„Elon prawdopodobnie dostał kilka telefonów z instytucji – podejrzewa Założycielka ARK Invest Cathie Wood. „Zauważyłam, że BlackRock jest trzecim co do wielkości udziałowcem Tesli, a Larry Fink jest dyrektorem generalnym Blackrocka. Skupia się on w szczególności na ESG ( E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance)). i zmianach klimatycznych. Jestem pewna, że BlackRock otrzymał pewne skargi i być może jest kilku bardzo dużych właścicieli w Europie, którzy reagują na takie ogłoszenia  bardzo wrażliwie.”

Max Keizer podejrzewa również zewnętrzną presję na zmianę zdania Muska. Przyczyny tego nie widzi jednak w akcjonariuszach Tesli, a raczej motywach politycznych. Branża motoryzacyjna Tesli pozostaje dalej nieopłacalna. Tesla jest w dużej mierze finansowana ze sprzedaży certyfikatów CO2. Ponadto Tesla otrzymuje duże dotacje z różnych krajów. Między innymi z Chin i oczywiscie z USA.

Kryptowaluty są w Chinach w trudnej sytuacji. Chiny podejmują obecnie bardzo restrykcyjne działania przeciwko wydobywaniu bitcoinów, a kolejne ograniczenia są spodziewane takze w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz