Pierwszy amerykański Bitcoin ETF został zatwierdzony przez SEC

Bitcoin ETF

ProShares Bitcoin ETF (Bitcoin Strategy ETF – BITO) jest dostępny na NYSE od 19 października. Jakich efektów można się spodziewać po kursie Bitcoina i dlaczego entuzjaści kryptowalut powinni preferować inwestycje bezpośrednie.

Zasadniczo zatwierdzenie pierwsyego Bitcoin ETF to dobra wiadomość. Praktycznie żaden inny rodzaj zabezpieczeń nie rósł szybciej i nie odnotował większego napływu środków w ciągu ostatnich dwóch dekad niż giełdowe fundusze indeksowe. Powody tego są oczywiste.

  • są skonstruowane w formie funduszy specjalnych, dzięki czemu można wyeliminować ryzyko emitenta,
  • są notowane na giełdzie, ergo płynne,
  • spełniają najwyższe standardy regulacyjne,
    zazwyczaj mają bardzo niskie opłaty, zwłaszcza w porównaniu do aktywnie zarządzanych funduszy,
  • oferują prosty i tani dostęp do różnych branż i indeksów dla małych inwestorów

 

ETFy są szczególnie atrakcyjne dla kryptowalut, ponieważ większość inwestorów wciąż unika tokenów lub woli używać własnego rachunku papierów wartościowych do inwestowania swoich aktywów niż portfela. Techniczne zmniejszenie złożoności – jakkolwiek dziwne może to być dla entuzjastów kryptowalut – jest dużym argumentem przemawiającym za takim Bitcoin ETF.

Należy również pamiętać, że większość pieniędzy posiada pokolenie wyżu demograficznego, a nie młodsze pokolenia obeznane z kryptowalutami. Dla wielu osób z tego pokolenia ETF-y mogą być pierwszym punktem kontaktu z nową klasą aktywów.

Ponadto istnieją inwestorzy instytucjonalni, którzy często muszą czekać na ETF-y ze względów regulacyjnych, aby inwestować w kryptowaluty. Ponieważ większość pieniędzy znajduje się właśnie u inwestorów instytucjonalnych, ten potencjalny napływ środków może prowadzić do znaczących i pozytywnych skutków dla kursu Bitcoina i ogólnie kryptowalut. Głębokie kieszenie tych inwestorów wreszcie miałyby szczególnie bezpieczny sposób, aby dodać kolejną klasę aktywów do swojego portfela.

Jednak dla większości entuzjastów kryptowalut taki ETF może okazać się zbędny. W końcu nie ma prawie żadnego powodu, dla którego osoba prywatna powinna preferować ETF od bezpośredniej inwestycji w Bitcoina. Zwłaszcza że ​​skądinąd tak atrakcyjnej dywersyfikacji ETF-ów nie daje „produkt z jednym instrumentem bazowym”, jakim jest tylko Bitcoin.

banner
Dodaj komentarz