Kurs kryptowalut

Handel kryptowalutami w przeciągu kilku ostatnich lat urósł do rozmiarów osobnej kategorii na rynku walutowym. Stało się to za sprawą pojawienia się w ubiegłej dekadzie prekursora wirtualnych walut – Bitcoina. Jego debiut, jako alternatywa dla monetarnego systemu walut fiat, rozpoczął cały ruch kryptowalut. Jednak nie samym Bitcoinem rynek kryptowalut żyje. W obecnej chwili istnieją setki kryptowalut określanych jako “altcoiny”. Najpopularniejsze z nich to: Ethereum, Ripple, Litecoin, Cardano, IOTA, EOS czy Binance Cash.

Kilka słów o zasadzie działania najpopularniejszych kryptowalut

Zanim przejdziemy do meritum, czyli do kursów kryptowalut, powinniśmy przyjrzeć się ogólnemu schematowi działania poszczególnych wirtualnych walut, aby lepiej zrozumieć mechanizmy nimi kierujące. Zacznijmy od Bitcoina, czyli najpopularniejszej kryptowalucie powstałej 3 stycznia 2009 roku. Waluta ta została stworzona przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Bitcoin, jak i również “altcoiny”, charakteryzują się używaniem zdecentralizowanej bazy danych rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji oraz kryptografii w celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa. Bitcoin działa na zasadzie łańcuchów bloków (blockchain), która to technologia służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Informacje te zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie po jego nasyceniu tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc pewien rodzaj łańcucha.

Wszystko to oraz fakt, że transakcje kryptowalutowe są poza kontrolą banków czy rządów, sprawia, że Bitcoiny i jego alternatywy stały się bardzo popularnymi instrumentami na giełdach walutowych.

Dlaczego ceny kryptowalut są tak zmienne?

Rynek walut cyfrowych do najstabilniejszych nie należy. Dlatego inwestycje dokonywane w jego ramach opierają się w dużej mierze na spekulacjach. W różnego rodzaju zestawieniach, przedstawiających aktualne kursy kryptowalut, porządkuje się je na podstawie kapitulacji rynkowej, ponieważ jest to najważniejszy i bezpośredni czynnik kształtujący ich wielkość. Pamiętajmy jednak, że cena kryptowaluty nie wskazuje na jej realną wartość. Wartość rzeczywistą można ocenić, mnożąc ilość monet będących w obiegu przez aktualną cenę.

Należy jednak podkreślić, że nie da się jej precyzyjnie wyliczyć, ponieważ w obiegu mogą krążyć „monety”, do których użytkownik nie ma już dostępu. Rynek kryptowalutowy różni się od tradycyjnego obiegu pieniężnego również tym, że handel walutami trwa tutaj nieprzerwanie, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nieprzerwana praca rynku kryptowalut, zawdzięczana jest technologii blokchain, o której pisaliśmy wcześniej.

Co kreuje zainteresowanie kryptowalutami?

Niestety nie da się jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ czynniki wpływające na aktualną cenę kryptowaluty są wielorakie i złożone. Kryptowaluty, w przeciwieństwie do zwykłych walut, nie są oparta na sile gospodarki danego państwa czy instytucji finansowej.

Wartość walut cyfrowych zależy w głównej mierze od dwóch czynników: zainteresowania pod względem inwestycyjnym oraz ilością przeprowadzanych transakcji na rynku. Z racji, iż ilość większości kryptowalut ma nałożone ograniczenie przez twórców, (Bitcoin-21 mln, Ethereum-18 mln, Litecoin-84 mln) przy osiągnięciu maksymalnej podaży nie istnieje możliwość wystąpienia inflacji. Teoretycznie rzecz biorąc oba czynniki, które w największym stopniu wpływają na kształtowanie się kursu Bitcoina muszą ze sobą współistnieć.

Co kształtuje kurs kryptowalut?

Zainteresowanie różnymi kryptowalutami kreowane jest przez media oraz różnego rodzaju instytucje. Największy wpływ na kształtowanie się opinii na temat kryptowalut mają instytucje oficjalne, czyli rządowe poszczególnych krajów (regulatorzy, banki centralne) lub ponadnarodowe. W przypadku pojawienia się informacji o zakazie stosowania kryptowalut w danym kraju, czy zamykaniu giełd lub utrudnianiu działalności w tzw. kopaniu i, waluty te będą traciły na wartości.

Znane i cenione osoby publiczne mają także ogromny wpływ na zainteresowanie walutą cyfrową, co w konsekwencji prowadzi również do zawyżenie lub zaniżenia obecnego kursu. Ludzie pokładają w autorytetach zaufanie, sugerują się ich wypowiedziami. I nie chodzi tutaj tylko o wielkie inwestycje, lecz także o zwykłe wybory i decyzje.

Najlepszym przykładem zachwiania rynku kryptowalut jest założyciel m.in SpaceX, PayPala czy Tesli, Elon Musk. Znany ze swojej ekstrawagancji filantrop, już niejednokrotnie zmieniał swoimi wypowiedziami kursy wielu kryptowalut w tym Bitcoina. Zainwestował on też w wirtualną walutę Dogecoin, która za jego sprawą oraz wiernej mu społeczności internetowej osiągnęła ogromny sukces.