ethereum-logo

Ethereum

Czym jest Ethereum, jak się nim posługiwać i ile kosztuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym tekście.

Ethereum – historia

W 2013 roku Vitalik Buterin, kanadyjsko-rosyjski programista, stworzył platformę, której nadał nazwę Ethereum. Dzięki zbiórce crowdfundingowej w 2014 roku serwis mógł ruszyć pełną parą już w lipcu 2015 roku.

System działania Ethereum opiera się na przechowywaniu informacji elektronicznej o stanie posiadania danego użytkownika. Mierzy się go w umownych jednostkach, takich jak ether. Dzięki zastosowaniu kluczy publicznych i prywatnych, dostęp do informacji odnośnie zawartości danego portfela ma tylko osoba do tego uprawniona, czyli właściciel. Systemy kryptowalut są zabezpieczone przed włamaniami i kradzieżami.

Ethereum – notowania giełdowe

Od 2015 roku Ethereum stopniowo zwiększa swoją wartość, chociaż największy skok przypadł na początek roku 2021. W przeciągu czterech pierwszych miesięcy zwiększył swoją wartość prawie czterokrotnie. W dniu pisania artykułu, 12.04.2021 osiągnął najwyższy w historii kurs – 2194,9039 dolara amerykańskiego, co można przeliczyć na około 8200zł za Ethereum.

Kurs kryptowaluty jest niestabilny w porównaniu z waluta fiducjarnej (FIAT). Jest bardziej niezależny, dlatego trudno dokładnie przewidzieć, jak zachowa się kurs kryptowalut. Rzadko lub prawie wcale się nie zdarza, by fizyczna waluta stała się cztery razy droższa w przeciągu kilku miesięcy. Dlatego kryptowaluty są stosunkowo ryzykowną formą lokaty pieniędzy, choć z drugiej strony mogą przynieść znacznie większe zyski w krótszym czasie niż tradycyjne lokaty.

Kurs Ethereum zmienia się dzięki działaniu wielu czynników. Jednym z nich jest jego niepewna sytuacja prawna – wiele krajów nie wprowadziło dotychczas znaczących regulacji, które określają zasady korzystania z kryptowalut. Gdy takie przepisy się pojawią, kurs Ethereum może drastycznie się zmienić.

Co mogę zrobić z Ethereum?

Głównym celem powstania Ethereum było stworzenie kolejnego rodzaju wirtualnego środka płatniczego. Dlatego jego główne zastosowanie polega na możliwości realizacji za jego pomocą różnych płatności.

Dzięki postępowi technologicznemu możliwe jest wykorzystanie kryptowaluty w coraz większej liczbie miejsc, choć głównie online. Kryptowaluty nie są jeszcze sklasyfikowane jako oficjalne środki płatnicze, dlatego mimo wszystko można ich użyć w ograniczonej liczbie sklepów.

Innym sposobem na wykorzystanie Ethereum jest ich zakup oraz sprzedaż, zupełnie jak w przypadku akcji giełdowych. Dzięki obecności marki na kryptogiełdzie (odpowiedniku tradycyjnej giełdy, tylko dla kryptowalut), zakup waluty może przyczynić się do osiągnięcia pokaźnych zysków.

Należy jednak uważać, ponieważ analogia z giełdą jest bardzo widoczna. Zakupu ethera nie należy traktować jako bezpiecznego sposobu ulokowania oszczędności. Jak z akcjami, tak i z kryptowalutami trzeba postępować ostrożnie. Kryzys na świecie, wojny, klęska żywiołowa czy wiele innych czynników może znacząco wpłynąć na stan portfela posiadacza kryptowaluty. I odwrotnie – niewielka zmiana w sytuacji geopolitycznej świata jest w stanie wywindować kurs kryptowaluty do niebywałych rozmiarów. Nie na darmo zakup akcji czy kryptowalut nazywa się grą na giełdzie – ma w sobie dużo z gry. Ryzyko związane z wymianą rzeczywistych pieniędzy na kryptowalutę jest duże, szczególnie dla niedoświadczonych osób.

Podsumowanie - Ethereum

Ethereum to platforma powstała przed ośmioma laty. Operuje na kryptowalucie o nazwie ether. Jest obecna na giełdzie walut, dzięki czemu znacznie zmienia swój kurs. W obecnym czasie (kwiecień 2021) osiąga szczytowe wartości – 1 ether kosztuje ponad 8000zł.

Kryptowaluty, których przedstawicielem jest Ethereum opierają się na skomplikowanych systemach informatycznych. Służą do realizacji płatności elektronicznych oraz są instrumentem, w którym można ulokować kapitał. Jak na giełdzie, zakup kryptowaluty może wiązać się z dużym ryzykiem poniesienia straty.

Systemy odpowiedzialne za magazynowanie i przesył informacji o portfelach użytkowników są dokładnie zabezpieczane przed wyciekiem danych czy atakami hakerskimi.

Żyjemy w czasie, w którym postęp technologiczny bardzo mocno przyspieszył. Elektronika otacza nas wszędzie, od kuchni, po miejsce pracy. Możemy obecnie dużo więcej i umiejętnie korzystamy z tej możliwości. Przenosimy wiele rzeczy do Internetu, w tym płatności. Dlatego jest duża szansa, że kryptowaluty (wśród nich Ethereum) na stałe wejdą do naszego życia.