cardano-logo

Cardano

Czym jest Cardano, jak się nim posługiwać i ile kosztuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym tekście.

Cardano Dla Początkujących

Kryptowaluta Cardano stała się powszechnie znana w lutym 2021 roku, kiedy na krótką chwilę stała się jedną z trzech największych walut cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz po Bitcoinie i Ethereum. Mimo że konkurencji dość szybko udało się wypchnąć ADA z top 3, Cardano zapewniło sobie trwały status jednego z liderów rynku kryptowalut. Ale czym tak właściwie jest Cardano i w jaki sposób stało się tak wartościowe?

Czym jest Cardano?

cardano-long-logo

Cardano (ADA) to kryptowaluta stworzona w 2017 roku przez Charlesa Hoskinsona, jednego ze współzałożycieli i głównych twórców Ethereum. Mimo związków z Ethereum, Cardano jest projektem pod wieloma względami podobnym również do Bitcoina. Podobnie jak BTC, ADA jest w pełni deflacyjną i zdecentralizowaną kryptowalutą opartą w stu procentach na oprogramowaniu open source.

Z technologicznego punktu widzenia najważniejszą cechą Cardano jest fakt, że kryptowaluta ta oparta jest na algorytmie Proof-of-Stake (PoS). W odróżnieniu od algorytmu Proof-of-Work (PoW), na którym bazują kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum, algorytm Proof-of-Stake umożliwia weryfikowanie transakcji w sieci blockchain bez konieczności konsumowania ogromnych ilości energii.

Kolejną cechą Cardano możliwą dzięki zastosowaniu algorytmu Proof-of-Stake jest dostęp do funkcji takich jak staking, typowych dla rozwiązań DeFi. Staking pozwala użytkownikom Cardano korzystać z ADA jako ze źródła pasywnego dochodu.

Do czego służy Cardano?

Cardano jest wielofunkcyjnym blockchainem, który dzięki swojej wysokiej efektywności może spełniać wiele zastosowań. Na chwilę obecną, Cardano jest między innymi wykorzystywane w produkcji żywności do zapewniania świeżości owoców i warzyw, w szkolnictwie do bezpiecznego przechowywania kwalifikacji w blockchainie, oraz w handlu detalicznym do ochrony konsumentów przed podrabianymi produktami.

Potencjalne zastosowania Cardano są w zasadzie nieograniczone. Z uwagi na to że Cardano zostało stworzone przez jednego ze współzałożycieli Ethereum, wiele funkcji spopularyzowanych przez ETH jest również obecnych w kryptowalucie ADA.

Funkcje takie jak smart kontrakty oraz możliwość prostego tworzenia własnych dApp-ów (zdecentralizowanych aplikacji) zbudowanych na blockchainie Cardano sprawiają, że ADA jest niezwykle elastyczną kryptowalutą. Wielofunkcyjność to jedna z podstawowych cech ekosystemu Cardano, umożliwiająca deweloperom maksymalnie proste i szybkie tworzenie rozwiązań wykorzystujących kryptowalutę ADA.

Czy warto inwestować w Cardano?

Najciekawszą cechą Cardano jest to, że kryptowalucie tej udało się uzyskać status jednej z największych walut cyfrowych na rynku bez wielkich nakładów w marketing, wyłącznie na podstawie technologicznej jakości i wysokiej wydajności.

W przeciwieństwie do wielu popularnych kryptowalut pozbawionych rzeczywistych cech użytkowych, Cardano już teraz spełnia wiele różnych funkcji w rozmaitych sektorach gospodarki. Ze względu na otwartą architekturę i łatwość budowania nowych rozwiązań opartych na blockchainie Cardano, w przyszłości liczba zastosowań ADA z pewnością będzie wzrastać.

Podsumowując, Cardano to w pełni zdecentralizowana kryptowaluta cechująca się wysoką efektywnością i użytecznością. Pod wieloma względami Cardano można uznać za walutę cyfrową łączącą najlepsze cechy Bitcoina i Ethereum. Biorąc to pod uwagę, być może już wkrótce znów usłyszymy o Cardano jako o jednej z kilku największych walut cyfrowych na rynku.