bitcoin

Bitcoin

Czym jest Bitcoin, jak się nim posługiwać i ile kosztuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym tekście.

Jak Bitcoin stał się królem kryptowalut?

„Bitcoin przekracza 60 000 USD!” – na pewno po usłyszeniu tej informacji myślałeś o tym, co by było gdybyś zainwestował 100 USD w 2010 roku w tą kryptowalutę. W tamtym momencie byłbyś posiadaczem 125 000 BTC, a teraz byłoby to tylko 0.001 BTC. Co więc doprowadziło do takiego boomu na Bitcoina? Dla wielu osób jest to zagadką, którą spróbujemy rozwiązać. Prześledzimy losy Bitcoina od samego początku do obecnych czasów, abyś posiadał o nim kompleksową wiedzę.

Przewodnik po początkach Bitcoina

Użytkownik o pseudonimie Satoshi Nakamoto jest ojcem największej zdecentralizowanej kryptowaluty, o której napisał w swoim manifeście pod koniec 2008 roku. Ustalił on z góry kluczową cechę Bitcoina jaką jest jego podaż, która nigdy nie przekroczy 21 milionów. Satoshi wykopał również pierwszy blok, co miało miejsce w styczniu 2009 roku i otrzymał za to nagrodę w wysokości 50 BTC.

Rok później za sprawą Laszlo Haneycza doszło do pierwszej legendarnej transakcji – zapłacił on 10 000 BTC za 2 pizze, co wtedy odpowiadało 30 USD, a obecnie jest równe ok. 580 milionom dolarów. Oczywiście nikt nie spodziewał się wtedy takiego obrotu spraw, ponieważ kryptowaluty odgrywały niszową rolę. Większość ludzi oraz firm skupiała się głównie na wyjściu z bolesnego kryzysu finansowego 2007-2009.

bitcoin logo

Większe upowszechnienie BTC miało zapewnić wejście na giełdę Mt. Gox w lipcu 2010 roku i okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ umożliwiło to osiągnięcie magicznego pułapu 1 USD. Niemniej jednak droga do chwały nie była usłana różami, ponieważ w 2011 roku Satoshi Nakamoto odciął się od swojego autorskiego projektu, co spowodowało pierwsze wahania wyceny BTC.

Rozwój Bitcoina na przestrzeni lat

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluty cechują się dużą zmiennością ceny. Bitcoin nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, ponieważ większość zainteresowanych powinna pamiętać bańkę z 2017 roku. W grudniu BTC osiągnął ponad 17 000 USD, co było absolutnym szczytem na tamten moment. Natomiast już w lutym doszło do absolutnego załamania i pęknięcia bańki, ponieważ najdroższa kryptowaluta straciła prawie 50% wartości. Absolutny dołek był widoczny na początku 2019 roku, gdy Bitcoin był wart zaledwie ponad 3000 dolarów amerykańskich, co można uznać za ogromną przecenę z perspektywy czasu.

Takie wahania cenowe mają wpływ nie tylko na posiadaczy BTC, lecz również na górników. Możemy zauważyć silną korelację między trudnością kopania Bitcoina a jego ceną, co wydaje się być logicznym połączeniem. Im wyższa wycena omawianej kryptowaluty, tym więcej osób inwestuje w kupno koparek (niektóre z nich kosztują tyle same ile dobre auto), co sprawia, że panuje większa konkurencja na rynku. Górnicy są zachęceni wzrastającymi przychodami, które również są zależne od wyceny BTC. Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich miesięcy przychody górników Bitcoina potroiły się.

Rekordy Bitcoina – co kieruje wyceną BTC?

Ostatnimi czasy głośnym echem odbił się komunikat firmy Tesla należącej do Elona Muska. 8 lutego 2021 roku Tesla ogłosiła zakup BTC o wartości 1.5 miliarda dolarów, co skutkowało wzrostem wyceny tej wirtualnej waluty o 25%! Z poziomu 39 000 USD w dniu ogłoszenia do ponad 49 000 USD w niecały tydzień. Dodatkowym impulsem do takiego skoku była zapowiedź akceptacji BTC jako metody płatności za pojazdy amerykańskiego przedsiębiorstwa.

Podobne ruchy podjął Mastercard, który oświadczył, że otworzy swoją sieć na kryptowaluty, w tym oczywiście na Bitcoina. W taki sposób firma dołączyła do PayPal oraz Square, które już wspierają BTC.

Większa adaptacja omawianej kryptowaluty napędza jeszcze bardziej jej wycenę, co skutkowało przekroczeniem granicy 60 000 USD 13 marca 2021. Najprawdopodobniej to nie koniec takich ruchów, ponieważ kryptowaluty przedostają się w coraz większym stopniu do życia codziennego, chociaż wątpliwe jest wyparcie pieniądza codziennego przez wirtualne waluty. Kontrowersyjną cechą Bitcoina jest jego duże zapotrzebowanie na energię, ponieważ wymagane są ogromne moce obliczeniowe do kopania BTC. Między innymi z tego powodu może nie dojść do kompletnej adaptacji tej kryptowaluty.